Projekt 2015

Strona główna
Rekrutacja
Galeria
Kontakt
Projekt 2014
Projekt 2013
Projekt 2012
Projekt 2011
Archiwum informacji 2011
Projekt 2010
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria 2010
Projekt 2009
Galeria 2009
Projekt 2008
www.efs.gov.pl
www.wup-krakow.pl
www.pfron.org.pl


Projekt 2008 - podsumowanie



Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie w dniu 31 grudnia 2008 roku zakończyło realizację projektu "W stronę samodzielności" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany był pod kątem integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W podjętych w ramach projektu działaniach wsparciem otoczono 34 osoby niepełnosprawne, pozostające bez zatrudnienia, będące mieszkańcami powiatu krakowskiego.


Miejscem realizacji projektu były pomieszczenia Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonych przez Konwent oo. Bonifratrów w Konarach Zielona 21, gmina Świątniki Górne, a w realizację projektu zaangażowane pośrednio było Kierownictwo oraz Personel wymienionych ośrodków. Uczestnicy projektu brali udział w Treningu kompetencji i umiejętności społecznych będącym instrumentem aktywizacji społecznej. Tematyka poszczególnych spotkań obejmowała m.in. podstawowe zasady komunikacji interpersonalnej, rozpoznanie własnych mocnych i słabych stron, budowanie poczucia własnej wartości i kompetencji oraz określenie własnej motywacji do samodzielności i rozwoju. Zajęcia były prowadzone przez psychologów w dwóch grupach w formie warsztatów i wykładów. Udział w tej formie wsparcia miał na celu wsparcie procesu socjalizacji osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem.

Kolejną formę wsparcia stanowiły zajęcia w ramach zdobywania nowych kompetencji i umiejętności zawodowych umożliwiających aktywizację zawodową w postaci kursów edukacyjnych "Florystyka" oraz "Kurs kulinarny: Zdrowa dieta" Uczestnicy zostali oddelegowani do udziału w poszczególnych kursach ze względu na swoje zainteresowania.

Równolegle do grupowych form aktywizacji prowadzona była indywidualna terapia psychologiczna, przewidziano ją dla 15 Uczestników projektu wychodząc z założenia, że nie wszyscy wymagają tego typu pomocy. Terapia prowadzona była przez Psychologów-terapeutów w rytmie dostosowanym indywidualnie do każdego podopiecznego. W sumie zapewniono i sfinansowano 150 godzin indywidualnej terapii dla 15 osób. W ramach wkładu własnego powiatu krakowskiego przyznano częściowe dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym dla 27 Uczestników projektu oraz ich opiekunów ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powyższy turnus odbył się we wrześniu 2008r., a dodatkową korzyścią było sfinansowanie dla każdego Beneficjenta 10 zajęć rehabilitacyjnych i ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo w ośrodku rehabilitacyjnym. Wkład własny powiatu w realizację projektu stanowiło także przyznanie częściowego dofinansowania do uczestnictwa osób niepełnosprawnych w Warsztatach Terapii Zajęciowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W końcowym etapie realizacji projektu w 2008 roku przeprowadzono badania profilaktyczne i specjalistyczne Uczestników Projektu. Mając na uwadze szereg przeszkód jakie mają osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu z dostępem do opieki zdrowotnej była to bardzo efektywna forma wsparcia i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Badania zostały przeprowadzone na miejscu realizacji projektu i nie wiązały się z koniecznością przetransportowania Uczestników projektu do przychodni lekarskiej.

Podczas rozmów z Uczestnikami projektu dotyczących proponowanych zajęć dominowały pozytywne opinie. Większość beneficjentów traktowało zajęcia jako miłe spędzenie wolnego czasu, często zdarzały się również wypowiedzi, w których Uczestnicy potrafili określić to, iż zdobyli nowe umiejętności przydające się w życiu codziennym poza Warsztatami i ŒDS.
Doradca ds. osób niepełnosprawnych kontynuuje prace w 2009 roku z uczestnikami projektu, jest w stałym kontakcie z rodzinami zainteresowanymi pomocą tj. dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, udziela wskazówek, pomaga zdobyć odpowiednie dokumenty i zaświadczenia weryfikuje wnioski, tłumaczy warunki otrzymania dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, technicznych w komunikowaniu się, turnusów rehabilitacyjnych, przedmiotów ortopedycznych, środków ortopedycznych, sprzętu rehabilitacyjnego.

Reasumując pierwsza edycja projektu "W stronę samodzielności" w 2008 roku stanowiła wyzwanie dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie. Mając jednak na uwadze fakt, że według danych z Zarządu Województwa Małopolskiego około 23 % powiatów odstąpiło od realizacji projektów w 2008r. jesteśmy usatysfakcjonowani, że podjęliśmy się realizacji tego przedsięwzięcia. Edycja projektu "W stronę samodzielności" w 2008r. PCPR Kraków traktuje jako edycję pilotażową ze względu na krótki okres trwania (01.07.2008r-31.12.2008r.) oraz zmieniające się reguły wprowadzane przez Instytucję Wdrażającą PO KL w Małopolsce. Jednak doświadczenia zdobyte podczas mijającego roku są bezcenne i pozwoliły się w pełni przygotować do realizacji kolejnej edycji projektu w 2009 roku, który będzie trwał od 1 lutego do 31 grudnia. Powiat Krakowski − Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie składa serdeczne podziękowania dla Uczestników Projektu, Kierownictwa i Personelu ŚDS i WTZ Konwentu oo. Bonifratrów w Konarach oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym.

www.efs.gov.pl
www.wup-krakow.pl
www.pfron.org.pl
wwww.konary.pl




Projekt ″W stronę samodzielności″ jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w Ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Promocja Integracji Społecznej działanie 7.1, poddziałanie 7.1.2.
Projekt jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie.
Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych − Uczestników Projektu poprzez stworzenie sprawnego systemu umożliwiającego przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych.
Projekt realizowany będzie na terenie Powiatu Krakowskiego, w lokalach Warsztatów Terapii Zajęciowej Konwentu Zakonu OO. Bonifratrów pw. św. Józefa, Konary−Zielona 21, w okresie od 1 lipca 2008r. do 31 grudnia 2008r.

Opis projektu 2008



Powierzchnia powiatu krakowskiego wynosi 1230 km2 co daje czwarte miejsce wśród 22 powiatów województwa małopolskiego. Powiat krakowski położony jest w sąsiedztwie miasta Kraków i obejmuje obszar 17 gmin. W jego granicach znajdują się 322 miejscowości zamieszkiwane przez ok.246 tys. mieszkańców, którzy stanowią 7,5% ogółu ludności Małopolski. Największe skupienie ludności występuje w gminach: Skawina(41557), Krzeszowice(31420), Zabierzów(21372), najmniejsze w Sułoszowej(5948)i Michałowicach(7078).
Dane z Urzędu Statystycznego wskazują, że 19% ogółu mieszkańców powiatu krakowskiego to osoby niepełnosprawne, stanowią one 9% populacji niepełnosprawnych mieszkańców Małopolski. Najczęstszym rodzajem niepełnosprawności wśród mieszkańców powiatu krakowskiego jest upośledzenie umysłowe (ok.38%) oraz upośledzenie narządów ruchu (ok.35%) Wśród osób niepełnosprawnych − mieszkańców powiatu krakowskiego notuje się niski poziom wykształcenia, 30% ukończyło szkoły podstawowe, a 25% nie ukończyło żadnej. Opisany wyżej stan jest konsekwencją występowania barier architektonicznych w szkołach, uczelniach wyższych, barier psychologicznych i komunikacyjnych, problemów związanych z odpowiednim transportem oraz braku wyposażenia w sprzęt rehabilitacyjny i pomoce dydaktyczne. Reasumując, 77% niepełnosprawnych mieszkańców powiatu jest biernych zawodowo.
Na podstawie danych zebranych z 17 ośrodków pomocy społecznej(OPS), opracowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, wynika, że w 2007r. było 2112 rodzin,w których przynajmniej jeden z członków rodziny jest osobą niepełnosprawną. Problem niepełnosprawności dotyka aż 4632 osoby z tych rodzin.
Na terenie powiatu funkcjonują 3 Powiatowe Ośrodki Wsparcia − Środowiskowe Domy Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, z oferowanych tam zajęć korzysta 92 uczestników, zaś w istniejących 3 Warsztatach Terapii Zajęciowej liczba uczestników wynosi 165. W Gminnych środowiskowych Domach Samopomocy wsparcie otrzymuje 90 osób. Z informacji uzyskanych z poszczególnych placówek wynika, że osoby z zaburzeniami psychicznymi nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Stąd wynika potrzeba objęcia kompleksowym wsparciem oraz stworzenia niezbędnych warunków do integracji ze społeczeństwem osób niepełnosprawnych− mieszkańców powiatu krakowskiego. Będzie to możliwe poprzez działania zmierzające do kształcenia umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspierania samodzielności, zdobywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Z wyżej wymienionych przesłanek wynika idea projektu, będzie on realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kluczowym problemem w procesie aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców powiatu jest pogłębiające się zjawisko wykluczenia społecznego(WS). Według PO KL, niepełnosprawność i długotrwała choroba stanowią grupę czynników strukturalnych wpływających na eskalację tego zjawiska. Drugą grupę czynników stanowią trudności i ograniczenia w dostępie do podstawowych dóbr instytucjonalnych związanych ze zdrowiem, kulturą, edukacją i pomocą społeczną.
Dlatego główny cel projektu to przeciwdziałanie procesowi wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych poprzez udostępnienie narzędzi oraz wykształcenie umiejętności pomagających przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych.
Aktywizacją społeczną w ramach projektu objęte zostaną 34 osoby niepełnosprawne, podopieczni Konwentu OO.Bonifratrów w Konarach poprzez:
Cel szczegółowy nr 1 projektu: budowa systemu wsparcia na rzecz uczestników projektu w ramach kontraktów socjalnych poprzez rozwijanie aktywnych form pomocy tj. wyposażenie w umiejętności zawodowe i społeczne. Cel nr 1 będzie realizowany poprzez zawarcie 34 kontraktów socjalnych skierowanych do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. Cel szczegółowy nr 2 to organizacyjne wsparcie systemu pomocy i rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych z terenu powiatu mające na celu podniesienie jakości i rozszerzenie usług PCPR. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez zatrudnienie doradcy ds.osób niepełnosprawnych. Cele szczegółowy nr 3 to uskutecznienie pracy socjalnej w powiecie czego realizacji będzie służyć zatrudnienie doradcy ds. osób niepełnosprawnych, którego zadanie to także propagowanie pracy socjalnej.
Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu liczby klientów instytucji pomocy społecznej objętych aktywnymi formami integracji społecznej, co jest jednym z celów Planu Działania dla Priorytetu VII.
Tym samym projekt wpisuje się w cele zawarte w PO KL i SZOP PO KL w odniesieniu do działania 7.1.2.Jest spójny ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007−2013 w polu strategii: rozwój społeczny i jakość życia,obszarze V: spójność wewnątrz−regionalna, w celu strategicznym: stworzenie warunków dla wszechstronnego rozwoju społecznego i wysokiej jakości życia,w celu pośrednim: spójny wewnętrznie,zapewniający równe szanse i możliwości rozwoju regionu, kierunek polityki:integrująca polityka społeczna. Nawiązuje do Strategii Rozwoju Powiatu Krakowskiego na lata 2008−2013 w celu strategicznym:poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych,w celu szczegółowym: aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych oraz do Ramowego Powiatowego Programu na rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2003−2010 w celu szczegółowym:Intensyfikacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych w celu umożliwienia im godnego i sprawnego funkcjonowania w życiu społecznym.
Nawiązuje do Strategii Rozwoju Powiatu Krakowskiego na lata 2008−2013 w celu strategicznym:poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych,w celu szczegółowym: aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych oraz do Ramowego Powiatowego Programu na rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2003−2010 w celu szczegółowym:Intensyfikacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych w celu umożliwienia im godnego i sprawnego funkcjonowania w życiu społecznym.
Zgodnie z SZOP(Poddz. 7.1.2)wsparciem zostaną objęte osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy społecznej, nie pracujące, w wieku aktywności zawodowej, nieobjęte wsparciem w ramach projektów PFRON realizowanych na podstawie Działania 1.3 PO KL. Potencjalni uczestnicy projektu(UP) to następująca grupa: osoby niepełnosprawne z orzeczonym umiarkowanym (II) i znacznym (I) stopniem niepełnosprawności spowodowanej upośledzeniem umysłowym lub zaburzeniami psychicznymi zarazem uczestnicy WTZ oraz ŚDS Konwentu OO.Bonifratrów w Konarach.
Grupa docelowa została wybrana w związku ze specyficznym kierunkiem działalność WTZ i ŚDS w Konarach. Placówki te przeznaczone są dla osób wykluczonych społecznie na skutek niepełnosprawności umysłowej oraz długotrwałej choroby psychicznej. Osoby kwalifikowane do WTZ i ŚDS muszą posiadać orzeczenie o I lub II stopniu niepełnosprawności. Ich niepełnosprawność to także wynik barier społecznych, ekonomicznych i fizycznych, jakie napotykają w swoim środowisku. Lokalizacja placówek Konwentu w Konarach, położonych w sąsiedztwie Skawiny, Krzeszowic i Zabierzowa, największych pod względem liczby mieszkańców gmin powiatu oraz specyfika działalności sprawia, że mamy tutaj do czynienia z największą liczbą osób, potencjalnych adresatów projektu. Stąd zdecydowano się przeprowadzić rekrutację wśród tej grupy ze względu na trafność kryteriów, które spełniają jej członkowie. Dodać należy, że Konwent OO. Bonifratrów ma wielowiekową tradycję w zakresie pomocy niepełnosprawnym, jest szeroko znany wśród mieszkańców powiatu, a jego podopieczni to mieszkańcy wszystkich 17 gmin. Proces rekrutacji będzie określony szczegółowym regulaminem udostępnionym na stronie internetowej projektu. Rekrutacja przeprowadzona będzie wśród:
− podopiecznych Konwentu
− mieszkańców powiatu
− z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności
− bezrobotnych
Powyższe kryteria rekrutacyjne powinny być łącznie spełnione przez potencjalnych uczestników projektu. Osoby spełniające w/w kryteria zobowiązane będą do złożenia pisemnej deklaracji udziału w projekcie (druk dostępny na stronie internetowej projektu) oraz do przedstawienia wymaganych dokumentów (regulamin projektu). O udziale w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń. Podopieczni spełniający kryteria, a nie zakwalifikowani zostaną umieszczeni na liście rezerwowej(5 osób). Rekrutacja będzie przeprowadzona przez koordynatora,pracowników socjalnych PCPR, przedstawiciela Konwentu podczas osobistego kontaktu z potencjalnymi uczestnikami. W czasie rekrutacji przestrzegana będzie polityka równych szans.





Materiały do pobrania:

REGULAMIN REKRUTACJI 2008

DEKLARACJA UCZESTNICTWA W PROJEKCIE 2008




Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


PCPR w Krakowie - 2015