Projekt 2015

Strona główna
Rekrutacja
Galeria
Kontakt
Projekt 2014
Projekt 2013
Projekt 2012
Projekt 2011
Archiwum informacji 2011
Projekt 2010
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria 2010
Projekt 2009
Galeria 2009
Projekt 2008
www.efs.gov.pl
www.wup-krakow.pl
www.pfron.org.pl


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie od 1.02.2009 do 31.12.2009 kontynuuje realizację projektu "W stronę samodzielności" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest pod kątem integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W podjętych w ramach projektu działaniach wsparciem otoczono 42 osoby niepełnosprawne, pozostające bez zatrudnienia, będące mieszkańcami powiatu krakowskiego. Są to uczestnicy ŚDS przy parafii SS. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie oraz WTZ prowadzonych przez Fundację im. SS. Brata Alberta w Radwanowicach (filia w Czernichowie).

Opis projektu 2009r.



Powiat krakowski (PK) obejmuje obszar 17 gmin, jego powierzchnia wynosi 1230 km2 co daje czwarte miejsce wśród 22 powiatów Małopolski. W granicach powiatu znajdują się 322 miejscowości zamieszkiwane przez ok. 246 tys. osób. Ludność PK stanowi 7,5% populacji Małopolski. Najliczniej zaludnione są gminy: Skawina- ok. 42tys., Krzeszowice - ok.31.tys., Zabierzów (ok.21tys.)Dane z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że 19% mieszkańców powiatu to osoby niepełnosprawne, w skali Małopolski stanowią one 9%. Najczęstszy występujący rodzaj niepelnosprawnośći to upośledzenie umysłowe - ok.38% i upośledzenie narządów ruchu - ok.35%. Wśród osób niepełnosprawnych - mieszkańców powiatu krakowskiego notuje się niski poziom wykształcenia, 30% ukończyło szkoły podstawowe, a 25% nie ukończyło żadnej. Opisany wyżej stan jest konsekwencją występowania barier architektonicznych w infrastrukturze, barier psychologicznych i komunikacyjnych, problemów związanych z odpowiednim transportem oraz braku wyposażenia w sprzęt rehabilitacyjny i pomoce dydaktyczne. Reasumując, 77% niepełnosprawnych mieszkańców powiatu jest bierna zawodowo, słabo zintegrowana z resztą społeczeństwa, często nie posiada podstawowych umiejętności społecznych.
Na terenie powiatu funkcjonują 3 Powiatowe Ośrodki Wsparcia - Środowiskowe Domy Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, z oferowanych tam zajęć korzysta 92 uczestników, zaś w istniejących 3 Warsztatach Terapii Zajęciowej liczba uczestników wynosi 165. W Gminnych Środowiskowych Domach Samopomocy wsparcie otrzymuje 90 osób. Z informacji uzyskanych z poszczególnych placówek wynika, że osoby z zaburzeniami psychicznymi nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Stąd wynika potrzeba objęcia kompleksowym wsparciem oraz stworzenia niezbędnych warunków do integracji ze społeczeństwem osób niepełnosprawnych- mieszkańców powiatu krakowskiego. Będzie to możliwe poprzez działania zmierzające do kształcenia umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspierania samodzielności, zdobywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Z wyżej wymienionych przesłanek wynika idea projektu, będzie on realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kluczowym problemem w procesie aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców powiatu jest pogłębiające się zjawisko wykluczenia społecznego(WS). Według PO KL, niepełnosprawność i długotrwała choroba stanowią grupę czynników strukturalnych wpływających na eskalację tego zjawiska. Drugą grupę czynników stanowią trudności i ograniczenia w dostępie do podstawowych dóbr instytucjonalnych związanych ze zdrowiem, kulturą, edukacją i pomocą społeczną. Dlatego główny cel projektu to przeciwdziałanie procesowi wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych poprzez udostępnienie narzędzi oraz wykształcenie umiejętności pomagających przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych. Aktywizacją społeczną w ramach projektu objęte zostaną 42 osoby niepełnosprawne uczestnicy Środowiskowego Domu samopomocy przy parafii SS App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie i Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Fundację irn.św.Brata Alberta w Radwanowicach. Poprzez swoje uczestnictwo w ŚDS i WTZ osoby te są także klientami PCPR w Krakowie.
Cel szczegółowy nr 1 projektu:budowa systemu wsparcia na rzecz uczestników projektu w ramach działań indywidualnych (umowa) na zasadach analogicznych jak dla kontraktu socjalnego - poprzez rozwijanie aktywnych form pomocy tj. wyposażenie w umiejętności zawodowe i społeczne. Cel nr 1 będzie realizowany poprzez zawarcie 42 umów na na zasadach analogicznych jak dla kontraktu socjalnego skierowanych do osób niepelnosprawnych.
Cel szczególowy nr 2 to organizacyjne wsparcie systemu pomocy i rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych z terenu powiatu mające na celu podniesienie jakości i rozszerzenie usług PCPR. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez zatrudnienie doradcy ds.osób niepełnosprawnych.
Cel szczegółowy nr 3 to uskutecznienie pracy socjalnej w powiecie czego realizacji będzie służyć zatrudnienie doradcy ds. osób niepełnosprawnych, którego zadanie to propagowania pracy socjalnej. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu liczby klientów instytucji pomocy społecznej objętych aktywnymi formami integracji społecznej, co jest jednym z celów Planu Działania dla Priorytetu VII.
Tym samym projekt wpisuje się w cele zawarte w PO KL i SZOP PO KL w odniesieniu do działania 7.1.2.Jest spójny ze Strategią Rozwoju Województwa Malopolskiego na lata 2007-2013 w polu strategii: rozwój spoleczny i jakość życia,obszarze V: spójność wewnątrzregionalna, w celu strategicznym: stworzenie warunków dla wszechstronnego rozwoju społecznego i wysokiej jakości życia,w celu pośrednim: spójny wewnętrznie,zapewniający równe szanse i możliwości rozwoju regionu, kierunek polityki:integrująca polityka społeczna.
Nawiązuje do Strategii Rozwoju Powiatu Krakowskiego na lata 2008-2013 w celu strategicznym:poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych,w celu szczegółowym: aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych oraz do Ramowego Powiatowego Programu na rzecz Osób Niepelnosprawnych na lata 2003-2010 w celu szczegółowym:lntensyfikacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych w celu umożliwienia im godnego i sprawnego funkcjonowania w życiu społecznym. Nawiązuje do Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie na lata 2006-2010 w celu operacyjnym: poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez intensyfikację działań na ich rzecz.


Zgodnie z SZOP(Poddz. 7.1.2)wsparciem zostaną objęte osoby niepelnosprawne korzystające z pomocy społecznej, nie pracujące, w wieku aktywności zawodowej, nieobjęte wsparciem w ramach projektów PFRON realizowanych na podstawie Działania 1.3 PO KL. Potencjalni uczestnicy projektu(UP) to następująca grupa: osoby niepełnosprawne z orzeczonym stopniem niepełnosprawności zarazem uczestnicy ŚDS przy parafii SS. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie oraz WTZ prowadzonych przez Fundację im.św.Barat Alberta w Radwanowicach. Grupa docelowa została wybrana w związku ze specyficznym kierunkiem działalności ŚDS i WTZ; są one przeznaczone dla osób wykluczonych społecznie na skutek niepełnosprawności umysłowej oraz długotrwałej choroby psychicznej. Osoby kwalifikowane do ŚDS i WTZ muszą posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, procesem ich kwalifikacji zajmuje się PCPR w Krakowie poprzez to spełniają warunek bycia klientami ośrodka. Stąd zdecydowano się przeprowadzić rekrutację wśród tej grupy ze względu na trafność kryteriów, które spełniają jej członkowie oraz poprzez fakt, że ich podopieczni to mieszkańcy powiatu. Proces rekrutacji będzie określony szczegółowym regulaminem udostępnionym na stronie internetowej projektu.
    Uczestnicy projektu zostaną zrekrutowani spośród osób spełniających łącznie następujące kryteria:
  • uczestników ŚDS przy parafii SS. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie oraz WTZ prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach.
  • mieszkańców powiatu krakowskiego
  • z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
  • nieaktywne zawodowo
  • w wieku aktywności zawodowej
Osoby spełniające w/w kryteria zobowiązane będą do złożenia pisemnej deklaracji udziału w projekcie (druk na stronie internetowej projektu) oraz do przedstawienia wymaganych dokumentów (regulamin projektu). O udziale w projekcie w przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie kolejność zgłoszenia. Osoby spełniające kryteria, a nie zakwalifikowane zostaną umieszczone na liście rezerwowej(do 5 osób). Rekrutacja będzie przeprowadzona przez koordynatora,pracownika socjalnego PCPR, przedstawicieli ŚDS w Skawinie i WTZ w Radwanowicach osobistego kontaktu z potencjalnymi uczestnikami projektu (UP). W czasie rekrutacji przestrzegana będzie polityka równych szans.




Materiały do pobrania:

REGULAMIN REKRUTACJI 2009

DEKLARACJA UCZESTNICTWA W PROJEKCIE 2009




Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


PCPR w Krakowie - 2015